Ako sa správne starať o šperky?

- Tu nájdeš niekoľko užitočných rád, ako sa správne starať o náhrdelníky, náramky, náušnice, ktoré si si zakúpila / zakúpil u nás, aby Ti vydržali čo najdlhšie krásne. -

Každý, kto si kúpi niečo nové, chce, aby mu produkt vydržal čo najdlhšie a vyzeral ako nový aj po niekoľkých mesiacoch. No bez správnej starostlivosti a dodržiavaní niekoľkých zásad to nepôjde. 

Pripravili sme pre Teba niekoľko cenných rád, ktoré Ti pomôžu udržať náš šperk v čo najlepšej "kondícii".

1. Šperky sú určené na príležitostné nosenie. Neodporúčame ich nosiť pri ťažkých a fyzicky namáhavých prácach alebo športe, kedy môže dôjsť k ich poškodeniu.

2. Šperky by nemali prichádzať do častého alebo priameho kontaktu s vodou (letný dážď im nevadí, no plávanie alebo sprchovanie neodporúčame). Taktiež by nemali prichádzať do kontaktu s parfumom, lakom na vlasy alebo kozmetikou, ktorá obsahuje alkohol alebo iné chemické látky, ktoré by mohli spôsobiť znehodnotenie šperkov. Taktiež pozor na make-up.

3. Na čistenie šperkov nepoužívať žiadne bežné čistiace prostriedky, chemické čistiace prostriedky ani prostriedky na čistenie drahých kovov.

4. Čistenie šperkov odporúčame suchou prípadne vlhkou handričkou a následne utrieť dosucha.

5. Šperky z pravého striebra možno čistiť handričkou na striebro.

6. Šperky z pravého striebra pozlátené 24k zlatom alebo 18k ružovým zlatom odporúčame čistiť nasledovne: Najlepší spôsob ako čistiť pozlátené šperky, je tzv. mydlový kúpeľ. Do misky nalej vlažnú vodu (uisti sa, že voda nie je príliš horúca) a potom do misky pridaj niekoľko kvapiek tekutého mydla. Zamiešaj a do takto pripraveného roztoku vlož šperk na 10 až 15 minút. Ak potrebuješ vyčistiť šperk viac do hĺbky alebo na ťažšie dostupných miestach, môžeš použiť zubnú kefku a jemnými krúživými pohybmi šperk vyčistiť, Následne vyber šperk z kúpeľa a opláchni pod teplou (nie horúcou) tečúcou vodou, kým sa mydlo úplne nezmyje. Potom utri šperk handričkou čo najviac to pôjde a nechaj doschnúť na vzduchu. V závislosti od toho, ako často nosíš pozlátený šperk, takéto čistenie sa odporúča 1x za jeden alebo dva týždne.

7. Určite maj na pamäti, že náramky z prírodných minerálov navliekané na elastický silón alebo gumičku sa časom trocha natiahnu, takže si nevyberaj väčší náramok, než je nutné.

8. Šperky skladuj samostatne, napr. v krabičke, ktorú si od nás pri kúpe dostala / dostal, aby sa nezamotali do iných šperkov, aby neprišlo k ich poškriabaniu v dôsledku otierania o iné šperky alebo aby nedošlo k nejakej chemickej reakcii, ktorá môže mať za následok nezvratnú zmenu farebnosti šperku.

9. Kovové komponenty a prívesky odporúčame aspoň raz za mesiac pretrieť suchou handričkou. Zachovajú si tak svoju čistotu a lesk.

10. So šperkami neodporúčame spať.

! TIP AKO VYČISTIŤ STRIEBORNÉ ŠPERKY!

Ponúkam osvedčený domáci spôsob ako vyčistiť šperky z pravého striebra. Pozor, čistenie je určené len pre strieborné šperky bez pozlátenia 24k alebo 18k zlatom, bez zirkónov, kryštálov alebo drahých kameňov! Pre čistenie takých šperkov je potrebné navštíviť zlatníctvo a šperky si nechať odborne vyčistiť. Nekovovú misku vyloženú alobalom naplň vodou ohriatou na asi 80°C, ktorú zmiešaš s polievkovou lyžicou sódy bikarbóny. Do roztoku vlož zašlý šperk, ktorý je potrebné pravidelne obracať. Po 1-3 minútach ho vytiahni a opláchni pod studenou vodou a následne vysuš mäkkou handričkou. Počas takéhoto kúpeľa prebehne chemická reakcia, ktorá odstráni zašlú vrstvu zo šperku.

UPOZORNENIE:

Minerály a polodrahokamy nie sú uznávané ako liečivo a nenahrádzajú klasickú liečbu lekárom a medikamentami. Účinky uvádzané pri produktoch majú len informatívny charakter a produkty nezaručujú ich 100%-né plnenie. Vychádzajú zo všeobecne známych publikácií o prírodných mineráloch. Absencia alebo nedostavenie sa uvádzaných účinkov pri jednotlivých produktoch nie je dôvodom na reklamáciu alebo odstúpenie od zmluvy.